Search This Blog

Money Saver Menu #6: Rice

The feature of today's menu is rice! It is so cheap, especially when purchased in bulk, and very filling. We often eat it just cooked, with a little Smart Balance and Honey.


Breakfast:
.10 = 2 pieces whole wheat bread, toasted with
.29 = 1/2 cup cheese (1/4 cup on each piece of bread)
.60 = 1/4 cantaloupe (at .79 a pound)
===
.99 for breakfast


Lunch:
.34 = 3 ribs of celery, smeared with
.48 = 2 tablespoons peanut butter per rib = 3x.16=.48
.43 = 2 gala apples bought on sale at 1.49/lb
.20 = 1/5 bag of generic corn chips at 1.00 per bag
===
1.45


Dinner:
.56 = Rice FryCakes/Recipe, doubled .28/serving x 2 servings = .56
.44 = 1/2 can baked beans
.20 = 1/4 broccoli crown at .79 a crown on sale, raw or steamed w/butter
.28 = 1/4 chocolate cake from on-sale cake mix
===
1.48 total for dinner


Total expense per person for this day is: $3.92, leaving $1.08 for snacks, drinks, more fruits and veggies, or the savings jar.


Note that there's no meat in this day, but you don't really need it. There's beans with rice, cheese with whole wheat bread, and peanut butter. Plenty of protein! You're also getting 5 servings of fruits and vegetables, but you can easily up that by adding a couple of carrots and a peach or pear.

2 comments:

preparednesspro said...

What a great blog you have, I'm adding it to my blogroll. There's so many great rice recipes that make it ideal for storage. Are you familiar with congee? It's a Chinese rice meal, cheap and delicious. http://tinyurl.com/ccd28k

ThrtnWmsFam said...

I wasn't familiar with congee. I'll have to experiment. Thanks, and welcome to our blog! Vikki